NEUROLOGOPEDA – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Neurologopeda zajmuje się terapią mowy u dzieci i osób niemówiących, ale też terapią karmienia u niemowląt. Jest specjalistą logopedii zajmującym się diagnozą i terapią zaburzeń komunikacji spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Z leczenia u neurologopedy korzystają zarówno dzieci jak i dorośli.
Neurologopeda może prowadzić diagnozę i terapię osób mających problemy z tworzeniem i rozumieniem wypowiedzi, diagnozuje zaburzenia dotyczące aparatu mowy, ale też te pochodzenia neurologicznego. W diagnozie neurologopedycznej specjalista poddaje ocenie m.in.:
- u dzieci:
- oddychanie,
- napięcie mięśniowe okolicy oralnej,
- odruchowe reakcje oralne,
- budowę i funkcjonowanie aparatu mowy,
- mowę bierną i czynną,
- połykanie, gryzienie i żucie,
- kompetencje komunikacyjne, językowe, funkcje poznawcze.
- u dorosłych:
- mowę spontaniczną,
- rozumienie mowy,
- umiejętność nazywania,
- umiejętność powtarzania,
- umiejętności czytania i pisania.
WIZYTA U NEUROLOGOPEDY
Wizyta u neurologopedy zaczyna się od wywiadu z pacjentem lub (w przypadku dzieci) z rodzicem. Ma to na celu znalezienie przyczyn nieprawidłowości. Następnie specjalista poddaje ocenie wiele elementów, jak np. mowę spontaniczną, budowę i sprawność narządów artykulacyjnych, sposób oddychania i połykania, rozumienie mowy i koncentrację. Jeśli zachodzi potrzeba, pacjent kierowany jest na konsultację z foniatrą i ortodontą. Dzięki temu neurologopedia może postawić poprawną diagnozę i zaplanować terapię.
Po umówieniu wizyty w poradni logopedycznej, warto skompletować dokumentację medyczną, którą następnie należy zabrać na spotkanie z neurologopedą.