LOGOPEDA
Logopeda to specjalista w zakresie nauk o kształtowaniu mowy w różnych etapach rozwoju. Zajmuje się przede wszystkim terapią zaburzonej artykulacji, ale też pomaga diagnozować problemy natury społeczno-psychologicznej i walczyć z barierami językowymi.
Kiedy zauważymy nieprawidłową artykulację lub trudności z wymową u siebie lub u dziecka, warto umówić się na wizytę u logopedy, który zapozna się z problemem i zacznie szukać ich przyczyny. Pierwsza wizyta zazwyczaj polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń logopedycznych, na podstawie których specjalista będzie mógł ocenić, gdzie jest źródło wady.
Logopeda pracuje z dziećmi obarczonymi problemami ze słuchem i pomaga rodzicom niemowląt, u których występuje nieprawidłowy lub w ogóle nie wykształcił się odruch ssania. Stosuje się wtedy odpowiednie masaże i ćwiczenia stymulujących motorykę buzi.
Spotkania z logopedą to tylko część terapii, ponieważ bardzo ważną rolę odgrywa zaangażowanie pacjenta, który za każdym razem dostaje kilka zadań do wykonywania w domu. Mają one na celu trenowanie mowy pomiędzy kolejnymi wizytami. Tylko systematyczne spotkania i ćwiczenia prowadzą do sukcesu w terapii.
ROZPOZNANIE ZABURZEŃ MOWY U DZIECKA
Rozpoznaniem zaburzeń mowy u dziecka zajmuje się specjalista, jednak warto znać często występujące nieprawidłowości, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę i móc podejmować szybkie i zdecydowane kroki w szukaniu ewentualnej pomocy.
Najczęściej spotykanymi zaburzeniami są:
- seplenienie międzyzębowe polegające na wsuwaniu języka między zęby przy wymawianiu głosek s, z, c, dz;
- seplenienie proste polegające na zamianie sz, ż, cz, dż na s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź;
- rotacyzm, czyli nieprawidłowa wymowa głoski r lub zastępowanie jej głoską l lub j.