Jak powinna wyglądać dieta podczas terapii metodą Tomatisa?
- Szczegóły
Metoda Tomatisa to terapia polegająca na naturalnej stymulacji neurosensorycznej. Szczególnie polecana jest dzieciom z dysleksją, zaburzeniami przetwarzania słuchowego, mających trudności z czytaniem, pisaniem czy nauką języków obcych, a także jako terapia logopedyczna dzieci z zaburzeniami autystycznymi, zaburzeniami koncentracji i nadpobudliwością ADHD. Stosuje się ją także u osób dorosłych z zaburzeniami mowy takimi jak jąkanie i różne wady wymowy. Terapia przynosi również pozytywne rezultaty u osób z deficytem uwagi, słabą pamięcią, nadpobudliwością nerwową.
Choć sama metoda Tomatisa polega na stymulacji za pomocą indywidualnie dobranych bodźców słuchowych, na przebieg terapii mogą mieć wpływ inne czynniki, na przykład spożywane jedzenie. Czy zatem istnieje jakaś konkretna dieta wspierająca terapię?
Z metody Tomatisa korzystają osoby dotknięte tak różnymi problemami, że nie można mówić o jednym rodzaju diety. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, jakich pokarmów należy unikać, a które mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg terapii. Zalecenia dietetyczne powinny być jednak indywidualnie dobrane przez doświadczonych terapeutów, poprzedzone badaniami i diagnozą psychologiczną.
Dieta a układ nerwowy
Wiele badań potwierdziło fakt, że dieta ma wpływ na mikroflorę jelitową, a przez to na układ odpornościowy człowieka, a także na produkcję niektórych neuroprzekaźników. Dieta ma więc wpływ na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, a co za tym idzie, również na zachowanie i zdolności poznawcze.
Badania prowadzone na szczurach na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles pokazały z kolei, że dieta o wysokiej zawartości fruktozy spowalnia funkcjonowanie mózgu, pogarszając pamięć i uczenie się, natomiast kwasy tłuszczowe typu omega-3 mogą przeciwdziałać temu zjawisku. Naukowcy nie obawiają się fruktozy występującej naturalnie w owocach zawierających cenne witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze, ale tej, która zawarta jest w cukrze trzcinowym (sacharoza) i syropie kukurydzianym, często dodawanym do przetworzonej żywności, na przykład do napojów bezalkoholowych, przypraw, deserów i jedzenia dla niemowląt.
Pozytywne efekty na układ nerwowy może przynieść ograniczanie spożycia przetworzonej żywności i wprowadzenie do codziennej diety pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 takich jak łosoś, orzechy włoskie, nasiona lnu oraz świeżych warzyw i owoców zawierających wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy. Warto też zrezygnować ze sztucznych „pobudzaczy” takich jak napoje gazowane czy duże ilości kawy.
Autyzm i alergie
Istnieją hipotezy mówiące, że przyczynami zaburzeń rozwojowych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu mogą być alergie i zaburzenia metaboliczne, które powodują m.in. rozdrażnienie, dekoncentrację, nadpobudliwość psychoruchową i bezsenność. W niektórych przypadkach zaleca się eliminację z diety glutenu i kazeiny, których obecność może powodować powstanie w organizmie gluteomorfin i kazeomorfin mających działanie porównywane do narkotyków.
Decyzje o eliminacji konkretnych składników z diety muszą być jednak poparte dokładnymi badaniami i konsultacją ze specjalistą.