Jak logopeda uczy prawidłowego połykania?
- Szczegóły
Połykanie jest czynnością wielopoziomową, uzależnioną od poprawnego funkcjonowania układu nerwowego, oddechowego oraz skoordynowanej pracy mięśni. Sposób połykania ma kolosalny wpływ na rozwój narządu żucia, a co za tym idzie, na artykulację – dlatego tak istotne jest opanowanie prawidłowego połykania. Jak można się go nauczyć?
Różne typy połykania
Przeciętny człowiek połyka ślinę i jedzenie codziennie prawie tysiąc razy. Wyróżnia się 2 typy połykania – niemowlęcy oraz dojrzały. Określony typ połykania związany jest z występowaniem pionizacji języka lub z jej brakiem. W przypadku połykania niemowlęcego język ułożony jest płasko na dnie jamy ustnej, a czubek języka tkwi między dziąsłami. Usta mocno się zaciskają, a sam proces połykania odbywa się przy lekko otwartych szczękach. W trakcie połykania dojrzałego szczęki są zaciśnięte, a usta lekko zwarte. Natomiast czubek języka i jego boki stykają się z górnymi zębami i dziąsłami. Prawidłowe połykanie powinno być dobrze opanowane do rozpoczęcia wymiany zębów mlecznych na stałe, a jego brak może prowadzić do powstawania wad zgryzu, a docelowo również różnorodnych wad wymowy.
Jak zmienić niepoprawny sposób połykania?
Zestaw ćwiczeń zmierzających do poprawy sprawności języka i ust oraz pionizacji szerokiego języka można otrzymać u logopedy. Korekcyjne ćwiczenia połykania zaczyna się od ogólnych zadań wzmacniających mięśnie języka i ust. Na początku jest to nauka odgryzania kęsów stałych pokarmów oraz ich żucia po obydwu stronach jamy ustnej. Pacjent ćwiczy kląskanie oraz malowanie językiem podniebienia. Zadania dotyczą także odpowiedniego połykania śliny – językiem przytrzymuje się kawałek jedzenia na wałeczku i połyka ślinę. Trzeba również masować wnętrze jamy ustnej oraz wargi. Istotne są także ćwiczenia z zakresu gimnastyki buzi i języka w celu wzmocnienia mięśni aparatu mowy oraz usprawnienie funkcji oddechowych, co pośrednio ma wpływ na domknięcie jamy ustnej, oddychanie nosem.